Aby złożyć wniosek CEIDG tym samym zarejestrować firmę przejdź na stronę biznes.gov.pl i wybierz „Zarejestruj firmę”:
Wybierz „Rozpocznij”:
Kreator wyświetli nam ważne informacje m.in. to jaki skutek będzie miało złożenie wniosku:
Przy założeniu, że masz polskie obywatelstwo należy podać:
Uwaga! Data urodzenia, płeć są podpowiadane automatycznie na podstawie numeru PESEL
Kolejnym krokiem jest podanie numerów identyfikacyjnych czyli NIP oraz jego zagranicznych odpowiedników.
Uwaga! Jeśli masz już numer NIP podaj go podczas uzupełniania wniosku. Dzięki temu będziesz mógł od razu wypełnić także VAT-R – rejestracja jako czynny płatnik VAT (jeżeli chcesz lub musisz zarejestrować się do VAT).
Oznacz odpowiedź dotycząca wspólności majątkowej (w przypadku gdy jesteś w związku małżeńskim) oraz oznaczenie dokumentu tożsamości.
Uzupełnij adres zamieszkania (nie adres zameldowania). Wybierz „Dodaj nowy adres” i wypełnij formularz.
Pole opis nietypowego miejsca można pominąć (nie jest ono obowiązkowe).
Zaznacz na liście dodany adres i wybierz „dalej”.
Pełna nazwa firmy musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy – możesz ją jednak uzupełnić o dodatkowe informacje/opis np. „Istne cuda” Ewa Test.
Data rozpoczęcia prowadzenia działalności – możesz wskazać datę późniejszą niż złożenie wniosku.
Z doświadczeń przedsiębiorców wynika, że warto wskazać datę inną niż 1 dzień miesiąca ze względu na składki ZUS. Ulga na start/ZUS preferencyjny obowiązują przez odpowiednio pełnych 6 miesięcy/24 miesiące prowadzenia działalności.
Przewidywana liczba pracujących – wpisz co najmniej „1” (Ty) + liczba pracowników. Jeśli nie zatrudniasz pracowników wpisz „1”.
Jeśli masz już numer REGON wpisz go. Jeśli nie zostanie on Ci nadany po złożeniu wniosku.
Dane kontaktowe firmy – podanie tych danych jest dobrowolne. Będą one przekazane do baz Urzędów oraz ZUS. Warto podać te dane, aby np. pracownik urzędu skarbowego mógł się z nami skontaktować gdyby pojawiła się konieczność wyjaśnienia jakiejś sprawy.
Na tym etapie możesz zdecydować czy dane kontaktowe mają być widoczne w bazie danych CEIDG. Możesz nie wyrazić zgody na upublicznienie podanych danych kontaktowych.
Link do strony z klasyfikacją
Kody te stosuje się ze względów statystycznych – wskazują one obszar działalności gospodarczej. Zakładając firmę, musisz wskazać najbardziej trafny kod (lub kody) PKD określający to jakiego rodzaju działalność będziesz wykonywał.
Możesz skorzystać z wyszukiwarki dostępnej w kreatorze.
Adres do doręczeń – na ten adres będzie wysyłana korespondencja z urzędu, adres do doręczeń nie musi być adresem zamieszkania. Możesz dodać nowy adres lub wybrać wcześniej wpisany adres jeżeli jest taki sam.
Miejsce wykonywania działalności gospodarczej – możesz podać tylko jeden adres (gdy masz jedno miejsce wykonywania działalności) lub stałe i dodatkowe miejsca wykonywania działalności.
Uwaga! Jeżeli nie masz stałego miejsca prowadzenia działalności (wykonujesz np. usługi u klientów) możesz oznaczyć „Brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”.
Określ to gdzie będziesz ubezpieczeni jako osoba prowadząca działalność gospodarczą (ZUS/KRUS/Ubezpieczenie za granicą).
Po wybraniu ZUS konieczne jest wskazanie daty powstania obowiązku opłacania składek ZUS czyli daty zgodnej z dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności.
W następnym kroku wybierz Urząd Skarbowy, do którego będą przesyłane deklaracje podatkowe. Powinien być to urząd właściwy dla adresu zamieszkania.
Określ kto będzie prowadził dokumentację rachunkową.
Wskaż także adres przechowywania dokumentacji rachunkowej. Należy podać adres, pod którym będziesz przechowywać faktury, księgi czy inne ewidencje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Po kliknięciu „dalej” pojawia się widok o nazwie Dodatkowe dane we wniosku CEIDG. Na tym etapie można zakończyć składanie wniosku.
Możesz też wybrać „Chcę kontynuować i uzupełnić dodatkowe dane” i kliknąć „dalej” dzięki czemu będziesz mógł złożyć zgłoszenie do ZUS/VAT R.
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność (nie zatrudniasz pracowników) zaznacz – zgłoszenie dotyczy ubezpieczenia przedsiębiorcy.
Gdy korzystasz z ulgi na strat (składka zdrowotna przez 6 miesięcy) lub występuje u Ciebie zbieg tytułu ubezpieczeń (opłacasz tylko składkę zdrowotną np. ze względu na umowę o pracę w innej firmie z wynagrodzeniem równym lub wyższym niż minimalne) zaznacz – ZUS ZZA.
Jeśli nie przysługuje Ci ulga na start lub chcesz opłacać składki społeczne od pierwszego dnia prowadzenia działalności wybierz ZUS ZUA (zgłoszenie do składki zdrowotnej i składek społecznych).
W zależności od wybranego formularza (ZUS ZZA/ZUS ZUA) pojawią się tutaj różne opcje do wyboru.
Musisz określić rodzaj składek ZUS:
Ulga na start – 0540
Składki preferencyjne – 0570
Mały ZUS – 0590
Nie przysługuje mi ulga (pełny ZUS kod 05 10)
Następnie oznacz to czy masz prawo do emerytury lub renty oraz oznacz informacje o stopniu niepełnosprawności.
Z naszych wyborów zostanie utworzony kod zgłoszenia np. 05 40 00
Kod wykonywanego zawodu – określasz za pomocą wyszukiwarki, do której link znajduje się w kreatorze. Ten wybór ma znaczenie statystyczne. Nie wpływa na rodzaj, wysokość składek ZUS.
Narodowy Fundusz Zdrowia – należy wybrać ten, do którego należymy.
Dla ZUS istotny jest także Twój adres zameldowania dlatego też kolejnym krokiem jest wskazanie go. Należy także określić adres do korespondencji. Można wybrać adres zamieszkania lub inny.
Możesz wskazać także dane kontaktowe w deklaracji zgłoszeniowej ZUS.
Możesz zgłosić formę opodatkowania podczas składania wniosku lub później.
Pamiętaj, że jeśli nie zgłosisz formy opodatkowania i osiągniesz pierwszy przychód w danym roku konieczne będzie stosowanie opodatkowania na zasadach ogólnych.
Jeżeli chcesz rozliczać się liniowo lub na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego musisz złożyć oświadczenie o wybranej formie opodatkowania do 20 dnia następnego miesiąca po tym, w którym wykazałeś pierwszy przychód – warto zrobić to od razu, aby mieć pewność, że forma opodatkowania została zgłoszona.
Dokumentacja rachunkowa – informacja o tym w jakiej formie będą prowadzone rozliczenia.
Ryczałt ewidencjonowany – ewidencja przychodów
Zasady ogólne/Podatek liniowy – rozliczenie w KPiR (księgowość uproszczona)
Jeżeli nie będziesz prowadził pełnej księgowości (księgi rachunkowe) oznacza „NIE” przy pytaniu o prowadzanie ksiąg rachunkowych.
Gdy podałeś numer NIP kolejnym krokiem jest możliwość zgłoszenia się do VAT – złożenie VAT R.
Osoby, które nie mają NIP będą musiały złożyć formularz po uzyskaniu tego numeru link do filmu pokazującego jak złożyć VAT R >>> link
Uwaga! Jeżeli korzystasz ze zwolnienia z VAT możesz zarejestrować się jako podatnik VAT zwolniony. Nie masz takiego obowiązku.
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług (VAT)
Wybierz tytuł obowiązku podatkowego.
Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą powinna zwrócić szczególną uwagę na punkt:
33. Podatnik rezygnuje lub zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego przed przekroczeniem limitu (gdy dobrowolnie rejestrujemy się jako czynny podatnik VAT)
36. Podatnik nie ma prawa do zwolnienia (gdy rodzaj prowadzonej działalności obliguje do opodatkowania sprzedaży od pierwszego dnia prowadzenia działalności np. usługi doradcze).
Uwaga! Jeżeli Twoja działalność (zakres wykonywanych czynności) powoduje obowiązek rejestracji do VAT wskaż datę rozpoczęcia prowadzenia działalności.
Obowiązek podatkowy u małych podatników czyli tzw. metoda kasowa. Jest to specyficzny sposób rozliczenia podatku VAT, dlatego przedsiębiorcy co do zasady oznaczają „NIE” przy pytaniu o ten sposób rozliczenia VAT.
W polu „szczególne procedury” oznaczamy „nie dotyczy” jeżeli nie prowadzimy tego rodzaju działalności.
Jeśli zamierzasz świadczyć usługi do UE/sprzedawać towary do UE/nabywać usługi z UE i spoza UE wybierz „Chcę zarejestrować się do VAT-UE”.
Rodzaj składanych deklaracji VAT
Miesięczna deklaracja VAT ( dawniej VAT-7 )
VAT-8 to miesięczna deklaracja składana przez podatnika zobowiązanego do rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i usług z UE (WNT), niebędącego czynnym podatnikiem VAT
VAT-12 to miesięczna deklaracja dla taksówkarzy taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem
Oznacz miesięczną deklarację VAT (pozostałe nie dotyczą omawianego przypadku).
Wskaż okres za jaki będzie złożona pierwsza deklaracja podatkowa. Jest to pierwszy miesiąc, za który rozliczasz podatek VAT np. jeśli działalność założyłeś 2 lipca 2023 oznacz „lipiec” i wpisz rok 2023.
Tu wskaż Urząd Skarbowy co do zasady urząd właściwy dla miejsca zamieszkania.
Oznacz czy chcesz otrzymać potwierdzenie rejestracji VAT. Wydanie potwierdzenia kosztuje 170 zł.
Potwierdzenie nie jest niezbędne, ponieważ potwierdzeniem rejestracji w VAT jest zamieszczenia danych przedsiębiorcy na tzw. białej liście podatników VAT >>> link
Na koniec informacja o rachunkach bankowych. Jeśli masz numer firmowy podaj go, jeśli nie możesz zaktualizować te informacje później. Na wskazany rachunek będą dokonywane ewentualne zwroty nadpłaty podatku dochodowego. Można podać jedynie taki rachunek, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem.
Jeżeli chcesz udzielić pełnomocnictwa możesz to zrobić na tym etapie. Pełnomocnikiem jest osoba lub firma, którą wyznaczysz do prowadzenia twoich spraw związanych z działalnością gospodarczą.
Składasz także oświadczenie o braku zakazu prowadzenia działalności oraz o posiadaniu prawa do nieruchomości, których adresy zostały podane.
Pomiń informację o zawieszeniu działalności – wybierz „NIE”.
Po zatwierdzeniu urzędu odbierającego wniosek możesz przesłać wypełniony formularz. Wniosek możesz podpisać profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub złożyć osobiście. Podpisanie wniosku nie jest równoznaczne z jego wysłaniem. Po wysłaniu, na ekranie pojawi się potwierdzenie oraz numer sprawy, które otrzymasz również na podany wcześniej adres e-mail. Potwierdzeniem złożenia wniosku jest podpisany dokument i UPP w formacie XML. Wszystkie wnioski do CEIDG oraz zmiany wpisu znajdziesz w zakładce Moja firma w Koncie Przedsiębiorcy.
Powered by BetterDocs
Na stronie taxeon.pl jako TAXEON Sp. z o.o. korzystamy z plików cookie i podobnych technologii. Przetwarzamy Twoje dane osobowe – jako administrator. Jeśli wybierzesz „Akceptuję”, zgodzisz się, żebyśmy korzystali z plików cookie, czego celem będzie: funkcjonalność portalu, analityka, marketing, personalizacja. Jeśli wybierzesz „Zobacz preferencje”, możesz wybrać, z którego rodzaju plików będziemy mogli korzystać. Zgodę na pliki cookies możesz zawsze wycofać w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.