Zakup WNT należy wykazać zarówno po stronie kosztów, jak również po stronie przychodów (wpis tylko do rejestru sprzedaży VAT).
- W pierwszej kolejności przejdź do sekcji KOSZTY. Następnie wybierz polecenie KOSZT.
- Uzupełnij dane kontrahenta, sekcję ZAPISY DO KSIĘGI oraz sekcję ZAPISY DO REJESTRU ZAKUPU VAT (tak jak dla innych kosztów). Wartość z otrzymanej faktury wpisz w polu KWOTA (po przeliczeniu jej na polską walutę). Następnie wybierz krajową stawkę VAT przeznaczoną dla danej transakcji. W rejestrze zakupu VAT wybierz odpowiedni powód opodatkowania (jeśli jest to środek trwały w działalności – Nabycie środków trwałych; jeżeli nie jest to środek trwały – Nabycie pozostałych towarów i usług). Pamiętaj, że jeżeli na fakturze nie zostałaby przeliczona kwota, należy dokonać jej przeliczenia na PLN. W takiej sytuacji należy zastosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.
- Następnie przejdź do sekcji PRZYCHODY i wybierz polecenie INNY PRZYCHÓD. Uzupełnij dane kontrahenta (te same co w koszcie). Następnie pomiń sekcję ZAPISY DO KSIĘGI. W przypadku tego wpisu należy uzupełnić tylko sekcję REJESTR SPRZEDAŻY VAT. Po uzupełnieniu pól kwota netto (należy wprowadzić wartość z faktury) oraz odpowiedniej stawki VAT, z listy rozwijanej wybierz powód opodatkowania: Zakup towarów z UE (WNT).
Dokonując takiego zakupu powinieneś wysłać deklarację VAT UE za okres, w którym transakcja ta wystąpiła. Możesz to zrobić bezpośrednio z programu Taxeon (wysyłka deklaracji VAT UE z Taxeon).