Wszystko zależy od tego jaką metodą księgujesz koszty:
Metoda kasowa (uproszczona)
- koszt księgowany jest w dacie poniesienia, czyli dacie wystawienia przez kontrahenta faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania poniesionego kosztu (wydatku); koszt księgowany jednorazowo bez względu na to, czy obejmuje jeden rok czy dwa
Metoda memoriałowa
- Koszty „pośrednio” związane z przychodami — ujmuje się w dacie poniesienia, czyli w dacie wystawienia faktury. Jeżeli koszt dotyczy różnych lat podatkowych dzieli się go i księguje w takiej proporcji w jakiej przypada na dany rok podatkowy.
- Koszty „bezpośrednio” związane z przychodami – ujmuje się w dacie osiągnięcia odpowiadających im przychodów.
Wybór metody księgowania kosztów zależy od Twojej decyzji. Pamiętaj jednak, że wybór metody księgowania danego rodzaju kosztów powinien być konsekwentny i stosowany przez dany rok obrachunkowy.
Pod kątem podatku dochodowego koszt powinien zostać ujęty w okresie, którego dotyczy (data zdarzenia gospodarczego z tego okresu). Jeżeli taki okres został już zamknięty, koszt w KPiR możesz zaksięgować w okresie kolejnym. Należy tutaj jedynie pamiętać o tym, że powinien on zostać ujęty do końca danego roku podatkowego (nie można księgować zapomnianych faktur z 20XX w KPiR w 20XX+1 r.). Data wystawienia dokumentu oraz data wpływu powinny być zgodne ze stanem faktycznym. Koszt w takim przypadku bierze udział w rozliczeniach z datą zdarzenia gospodarczego, na liście dokumentów jest widoczny z datą wystawienia go.
W przypadku podatku VAT (jeżeli jesteś płatnikiem VAT) możesz go rozliczyć w okresie, w którym otrzymałaś/otrzymałeś fakturę lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych w przypadku (rozliczenia z częstotliwością kwartalną)/ w trzech kolejnych okresach rozliczeniowych (w przypadku rozliczenia z częstotliwością miesięczną).
Podatek VAT rozliczany jest zgodnie z data wskazaną w sekcji ZAPISY DO REJESTRU ZAKUPU VAT w polu DATA.