Dochód do wyliczenia składki zdrowotnej – jak ustalić?

Dochód z działalności gospodarczej, który jest ustalany na potrzeby wyliczenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej to różnica między osiągniętymi przychodami, a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów, pomniejszona o kwotę opłaconych w tym roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dochód za rok kalendarzowy to podstawa wymiaru składki w nowej wysokości obowiązuje od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego – rok składkowy.

 

Jak ustalić dochód do wyliczenia miesięcznej podstawy składki zdrowotnej:

  1. Przychód w rozumieniu ustawy PIT pomniejszony o poniesione koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy PIT.
  2. Ustalona kwota może zostać pomniejszona o kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe opłaconych w tym miesiącu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
  3. Dochód za kolejne miesiące ustala się narastająco, jako różnicę między sumą przychodów osiągniętych od początku roku w rozumieniu ustawy PIT i sumą kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o PIT, poniesionych od początku roku.
  4. Dochód wyliczony w punkcie 3 należy pomniejszyć o sumę dochodów za miesiące poprzedzające i o różnicę między sumą składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zapłaconych od początku roku, a sumą składek odliczonych w poprzednich miesiącach.

Zobacz także: Jak sprawdzić dane do wyliczenia składki zdrowotnej (jak ustalić dochód).