Aby można było ująć przejazd taksówką w kosztach uzyskania przychodu nie wystarczy sam paragon. Taki wydatek co do zasady można ująć w kosztach uzyskania przychodu na podstawie faktury, faktury uproszczonej bądź rachunku.
Jeżeli wystawiony dokument zawiera wszystkie elementy pozwalające sklasyfikować dokument jako fakturę uproszczoną, zaksięguj ten wydatek jak inne wydatki udokumentowane fakturami – sekcja KOSZTY polecenie KOSZT.
Jeśli nabywca zażyczy sobie, by zamieścić na paragonie jego NIP, a wartość zakupów nie przekroczy 100 euro (albo 450 zł), wtedy dokument ten może być traktowany jako faktura uproszczona.
Jeżeli jest to paragon, w którym nie został wskazany numer NIP nabywcy i transakcja przekracza wskazaną kwotę, nie może być on zaklasyfikowany jako faktura uproszczona. Tak udokumentowanego wydatku nie należy ujmować w KPiR. Paragon może stanowić podstawę księgowania do KPiR tylko w określonych sytuacjach (zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i BHP oraz materiałów biurowych, wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa oraz olejów).