Jak zaksięgować opłatę za autostradę?

Wszystkie koszty związane z pojazdem należy dodawać w sekcji KOSZTY poleceniem KOSZT POJAZDU.

Jeżeli na dokumencie nie został uwzględniony podatek VAT, wpis powinien trafić tylko do KPiR. Czyli wprowadzasz dane do sekcji ZAPISY DO KSIĘGI i odznaczasz „check box” REJESTRUJ VAT. W ten sposób wpis trafi tylko do KPiR.

Jeżeli na dokumencie jest uwzględniony podatek VAT – wpis powinien trafić zarówno do KPiR, jak również do REJESTRU ZAKUPU VAT. „Check box” REJESTRUJ VAT pozostawiasz zatem zaznaczony.

Zobacz film jak dodać wpis tylko do KPIR >> 

Uwaga!

Zgodnie z przepisami od 1 lipca 2021 r. bilet na przejazd płatną autostradą lub korzystając z określonych środków transportu (np. PKP, autobusy) – bez względu na pokonywaną odległość uznawany jest za fakturę.

Przedsiębiorca może dzięki temu skorzystać z odliczenia podatku VAT na podstawie jednorazowych biletów bez względu na liczbę przejechanych kilometrów oraz bez wnioskowania o dodatkowy dokument.

Zmiana ta nie dotyczy biletów kupionych przez intrenet lub aplikację mobilną.

Bilet lub dowód przejazdu płatną autostradą jest uznawany za fakturę jednak należy pamiętać o tym, że przewoźnicy na ten moment nie mają możliwości wprowadzenia na takim dokumencie numeru NIP. W związku z tym przedsiębiorca powinien postarać się, by bilet był imienny. Dodatkowo na odwrocie biletu warto nanieść imię i nazwisko oraz NIP przedsiębiorcy (nabywcy).