Jak sprawdzić czy mogę z nich korzystać?
Aby to określić musisz sprawdzić czy spełniasz kilka warunków wskazanych przez ZUS:
Podleganie przez płatnika jako osoby ubezpieczonej choć jeden dzień (dobrowolnie lub obowiązkowo) ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek.
Sprawdź swoje zgłoszenie do ZUS – możesz to zrobić na ostatniej deklaracji zgłoszeniowej lub w PUE ZUS. Jeżeli jesteś zgłoszony do składek społecznych będzie to widoczne w deklaracji.
Uwaga!
Jeżeli występuje u Ciebie zbieg tytułu ubezpieczeń lub korzystasz z ulgi na start (w ramach działalności opłacasz tylko składkę ZUS zdrowotną) nie możesz skorzystać z wakacji składkowych.
W miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miałeś zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i wypadkowych lub ubezpieczenia zdrowotnego maksymalnie 10 ubezpieczonych w tym siebie.
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniasz pracowników spełniasz ten warunek.
Uwaga! Do limitu ubezpieczonych wliczają się: właściciel firmy (ubezpieczony), pracownicy, zleceniobiorcy (z wyłączeniem uczniów i studentów do 26 roku życia), osoby współpracujące z płatnikiem składek przy prowadzonej działalności.
Limit ubezpieczonych dotyczy całego miesiąca – czyli ustalamy ile osób ubezpieczonych mieliśmy zgłoszonych w danym miesiącu bez względu na długość ich zatrudnienia.
W co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnąłeś roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnąłeś żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych (dotyczy to np. nowo założonej działalności)
Jeżeli wnioskujesz o wakacje składkowe w 2025 r. sprawdzasz przychody za 2024 i 2023 r.
Jeśli przychody w roku 2024 lub 2023 (w którymkolwiek z tych okresów) były niższe niż 2 miliony euro warunek ten jest spełniony.
Wysokość przychodów musi być niższa w jednym ze wskazanych okresów.
W okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywałeś pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.
Byłym pracodawcą jest podmiot, na rzecz którego – w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym – wykonywałeś czynności (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej
Jeżeli nie współpracujesz z byłym pracodawcą, u którego byłeś zatrudniony na umowę o pracę lub w ramach stosunku pracy warunek ten jest spełniony.
Jeśli współpracujesz z byłym pracodawcą sprawdź czy świadczysz te same usługi, które były świadczone w ramach zatrudnienia – jeśli tak nie możesz skorzystać z wakacji składkowych.
Uwaga! Mówimy o pracodawcy bez względu na to kiedy rozpoczęte zostało prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli np. działalność otworzyliśmy w 2019 r. to weryfikujemy świadczenie usług na rzecz pracodawcy, z którym rozwiązaliśmy stosunek pracy w 2019 r.
Zwolnienie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (jeśli przedsiębiorca je opłaca)
Ze zwolnienia z tej składki może skorzystać płatnik, który jako osoba ubezpieczona podlegała (choć jeden dzień) temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku oraz w miesiącu poprzedzającym go.
Płatnik dysponuje limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących go we wskazanym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne, z których chce uzyskać zwolnienie.
Uwaga! Jeśli korzystałeś z pomocy de minimis sprawdź w jakiej wysokości została wykorzystana ta pomoc.
Za każdym razem gdy korzystasz z pomocy de minimis powinieneś otrzymać od Organów Skarbowych zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis.
Możesz złożyć wniosek na zasadzie oświadczenia czyli zsumować wartość pomocy z ostatnich 36 miesięcy.
Przeglądarka UOKiK, w której można sprawdzić otrzymaną pomoc >>>
ZUS może udostępnić także taką informację (na podstawie danych dostępnych w systemach UOKiK).
Limit pomocy de minimis 300 000 zł w ciągu ostatnich trzech lat.