Ustawienia programu – jak zacząć?

Ustawienia możesz wprowadzić w prawym górnym rogu, lista dostępnych opcji po kliknięciu na adres e-mail – polecenie USTAWIENIA.

DANE IDENTYFIKACYJNE FIRMY I ADRES

Możesz je wprowadzić ręcznie lub możesz pobrać dane firmy z bazy GUS, unikając popełnienia ewentualnych błędów  i zbędnej pracy. Dodatkowo musisz „ręcznie” wprowadzić imię i nazwisko oraz numer PESEL.

Jeżeli adres zamieszkania jest inny niż ten pobrany z bazy danych GUS należy zaznaczyć „Adres zamieszkania do plików JPK, jeśli jest inny niż wskazany powyżej” i wpisać adres, który będzie wykazywany w plikach JPK generowanych na żądanie organów skarbowych.

To ważne dane, ponieważ będą one umieszczane na  zestawieniach czy plikach z danymi, które tworzymy w programie. Co więcej imię, nazwisko, adres będą automatycznie widoczne na wystawianych fakturach  co jest niezbędnym warunkiem wystawienia prawidłowego dokumentu sprzedaży.

Jeżeli Twoja firma posiada logo możesz dodać je do programu poleceniem DODAJ, aby pojawiało się na każdej fakturze i budowało wizerunek Twojej firmy.

RACHUNEK BANKOWY

Numer rachunku związany z prowadzoną działalnością. Ten numer będzie automatycznie widoczny na nowo wystawionych fakturach, dzięki czemu w prosty sposób możesz wskazać na jakie konto Twoi kontrahenci mają dokonać zapłaty za sprzedawane przez Ciebie usługi czy towary.

*W przypadku gdy wystawiasz faktury w walucie i zaznaczysz taką opcję w programie będziesz mógł dodać drugi numer rachunku bankowego służącego do rozliczeń w walucie.

DANE KONTAKTOWE (dane przekazywane do Urzędu Skarbowego w pliku JPK):

Adres e-mail – program uzupełni to pole adresem, który został podany podczas rejestracji. Oczywiście możesz zmienić domyślnie wpisany adres.

Numer telefonu

POZOSTAŁE 

Nazwa Urzędu Skarbowego, w którym rozliczasz swoją firmę  – wystarczy że wpiszesz nazwę miejscowości, a program podpowie Ci nazwy urzędu do wyboru. Jeśli nie pamiętasz jaki to urząd znajdziesz go we wniosku CEIDG przy rejestracji firmy.

Data rozpoczęcia prowadzenia działalności – data rozpoczęcia działalności, która wybrałeś przy rejestracji firmy, jest niezbędna do prawidłowego obliczania terminu obowiązywania i wartości  poszczególnych składek ZUS.

Uwaga! Jeżeli zawieszałeś lub wznawiałeś działalność gospodarczą wprowadź te daty w sekcji ustawienia. Ze względu na sposób rozliczenia składki ZUS zdrowotnej, rodzaj składek ZUS (Mały ZUS Plus) będzie to miało znaczenie dla zachowania poprawności rozliczeń.

PODATEK DOCHODOWY

Podczas zakładania działalności wybrałeś/wybrałaś formę opodatkowania dla Twojej firmy.  W tym miejscu możesz wybrać jedną z dostępnych form opodatkowania:

LINIOWO – 19 % stawka podatku niezależnie od dochodu

Możesz zaznaczyć to czy chcesz, aby składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne były zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu (do limitu, który w 2023 r. wynosi 10 200 zł).

Ujęta w ten sposób składka zdrowotna będzie obniżała wysokość podstawy do wyliczenia kolejnych składek zdrowotnych oraz zaliczki na podatek dochodowy poprzez podwyższenie kosztów.

NA ZASADACH OGÓLNYCH – podatek 12% i 32 % (po przekroczeniu I progu podatkowego)

Możesz zaznaczyć to czy chcesz uwzględniać  w rozliczeniach kwotę wolną od podatku (dochód do 30 000 zł jest zwolniony z opodatkowania).

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY – stawki ryczałtu ustalane indywidualnie dla świadczonych usług/sprzedawanych towarów

Podatek możesz rozliczać z częstotliwością:

MIESIĘCZNĄ – zaliczka na podatek dochodowy opłacana za każdy miesiąc do 20 dnia kolejnego miesiąca

KWARTALNĄ – zaliczka na podatek dochodowy opłacana za każdy kwartał  opłacana do 20 dnia kolejnego miesiąca po zakończeniu kwartału

Jeżeli pojawią się u Ciebie wątpliwości związane z tym na jakich zasadach się rozliczasz informacje na ten temat znajdziesz we wniosku CEIDG.

Jeżeli korzystasz/możesz korzystać ze zwolnienia z opłacania podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 152-154 ustawy o PDOF, czyli ulga dla:
podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium RP
podatnika będącego rodzicem co najmniej czworga dzieci
podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, który mimo nabycia uprawnień nie otrzymuje emerytury
łącznie do wysokości limitu 85 528 możesz to zaznaczyć w programie dzięki czemu Taxeon nie będzie naliczał podatku do wysokości wskazanego dochodu -> polecenie „włącz ulgę” (należy wskazać datę od kiedy spełniamy warunki uprawniające nas do korzystania z ulgi)

PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG VAT

W tej sekcji są dostępne dwie opcje:

JESTEM PŁATNIKIEM VAT – wybór tej opcji oznacza, że  została złożona deklaracja VAT-R i  jesteś płatnikiem tego podatku. Program automatycznie będzie tworzył dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku VAT.

Dodatkowo musisz wybrać częstotliwość rozliczeń tego podatku:

MIESIĘCZNA – będziesz rozliczać się finansowo z podatku VAT na koniec każdego miesiąca i wysyłać  do Urzędu Skarbowego przygotowane przez program obowiązkowe pliki JPK

KWARTALNA – będziesz rozliczać się finansowo z podatku VAT na koniec każdego kwartału  i wysyłać  do Urzędu Skarbowego przygotowane przez program obowiązkowe pliki JPK

Na koniec musisz zdecydować o wyborze parametrów dotyczących pliku JPK związanych z Twoją działalnością.

Druga opcja w tej sekcji to NIE JESTEM PŁATNIKIEM VAT

Jeżeli korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT – z uwagi na nieprzekroczenie limit obrotów (do 200 000 zł) lub ze względu na zakres wykonywanych czynności, wybierz tę opcję.

Dzięki temu program umożliwi wprowadzenie podstawy zwolnienia z podatku VAT, która będzie zamieszczana na Twoich fakturach. Faktury będą wystawiane w kwocie brutto, bez wskazywania stawki podatku VAT.

OBROTY < 200 tys. zł – OPIS: Nieprzekroczenie limitu wartości sprzedaży w poprzednim roku podatkowym – art. 113 ust. 1 i 9

PRZEDMIOT SPRZEDAŻY – OPIS: np. art. 43 ust. 1 ustawy pkt. … . W tym przypadku należy wskazać punkt ustawy, który dotyczy zakresu usług/towarów sprzedawanych przez Ciebie.

Uwaga! Program po wybraniu odpowiednich ustawień dla podatku dochodowego/podatku VAT będzie stosował rozwiązania dedykowane dla tego rodzaju rozliczeń.

W związku z tym bardzo ważne jest wprowadzenie odpowiednich ustawień przed wprowadzeniem pierwszych dokumentów do programu. Wprowadzenie dokumentów może uniemożliwić zmianę niektórych ustawień, a ich ewentualna zmiana może  wiązać się z koniecznością usunięcia wprowadzonych już dokumentów.

ROZLICZENIA Z ZAKŁADEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Ulga na start – jeśli korzystasz z tej ulgi program podpowiada tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne przez okres 6 pełnych miesięcy

Preferencyjne składki ZUS – jeśli korzystasz z preferencji opłacasz przez 24 miesiące niższe składki i nie płacisz składki na fundusz pracy

Uwaga! Program przy wybranych składkach wskazuje daty ich obowiązywania. Jeżeli zaznaczysz ulgę na start oraz składki preferencyjne po zakończeniu ulgi na start w kolejnym okresie program automatycznie naliczy składki ZUS w wysokości preferencyjnej.

Mały ZUS Plus – w tym przypadku wysokość składek jest wyliczana indywidualnie na podstawie kwoty dochodu z poprzedniego roku

Składka na ubezpieczenie chorobowe – składka opłacana dobrowolnie, zaznaczenie tej opcji spowoduje automatyczne uwzględnienie wartości tej składki w rozliczeniach

Składka na fundusz pracy – po wybraniu tej opcji składka księgowana jest automatycznie bezpośrednio w kosztach w KPiR

Dla ryczałtu ewidencjonowanego: SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE -> CZY CHCESZ OPŁACAĆ SKŁADKĘ NA PODSTAWIE PRZYCHODU ZA ROK UBIEGŁY?

Przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, który przez cały poprzedni rok kalendarzowy prowadził działalność gospodarczą może opłacać składkę zdrowotną w oparciu o przychód z poprzedniego roku, pomniejszony o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne.

Zaznacz odpowiedź TAK przy pytaniach o składki, które są właściwe dla Ciebie.

Uwaga! Zmianę ustawień składek ZUS należy wprowadzić po ustawieniu odpowiedniego miesiąca księgowego w lewym górnym rogu na miesiąc, którego dotyczy zmiana.

Jeżeli występuje u Ciebie zbieg różnych tytułów ubezpieczeń (prowadzisz działalność i jesteś zatrudniony na etacie) zaznacz: BRAK OBOWIĄZKU ODPROWADZANIA SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE, dzięki czemu program będzie podpowiadał Ci tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Wprowadzone ustawienia należy zapisać poleceniem ZAPISZ.